Kompletní zpracování čárových kódů

K čemu jsou čárové kódy dobré a co si představit pod pojmem "zpracování čárových kódů".

Čárové kódy se využívají především k bezchybné a snadné identifikaci. Výrobků, materiálu, zkrátka čehokoli. Jejich hlavní výhodou je velmi nízká cena etikety s čárovým kódem. U běžných etiket se cena počítá v desetihaléřích.

Tisk čárových kódů

Čárové kódy lze tisknout i na běžných laserových a inkoustových tiskárnách za použití specializovaných SW pro tisk etiket nebo v nejjednodušším případě pouze instalací fontu xxxxx do windows a následným tiskem jakéhokoli čísla/textu tištěnýho uvedeným fontem (Jedná se o font CODE 39. Aby byl kód čitelný, musí se před i za tištěný text vložit *. Příklad: Chcete vytisknout číslo 1234. Napíšete *1234* a pro text vyberete font Code39. To je vše!). Tento tisk je vhodný například pro doplnění faktur či pracovních listů čárovým kódem. Pro potisk etiket je vhodnější použít specializovanou tiskárnu etiket - čárových kódů.

Snímání čárových kódů

Pro přímé připojení k počítači se používají ruční čtečky. Laserové mají ostrý paprsek a velmi dobře čtou i kódy na pomačkaných etiketách. CCD pracují na menší vzdálenost, jejich hlavný výhodou je nízká cena.

Dalším systémem čtení jsou čtečky 2D kódů. Mnohé z nabízených snímačů pracují na principu podobném fotoaparátu, většinou jsou to malé kamery s automatickým zaostřováním. Čárový kód si přečtou v obrázkovém formátu a automaticky jej rozpoznají a dekódují, popřípadě jej mohou poslat také jako standardní obrázek do počítače.

Zpracování čárových kódů

Nestačí kód vytisknout a sejmout. Sejmutou informaci je nutné dále zpracovat. Pokud je čtečka připojena přímo k PC, vlastní zpracování/identifikaci zajišťuje přímo odpovídající program.

Pro provádění inventur či jiných "mobilních" prací ale není možné s sebou "tahat"celý PC. Pro tyto aplikace existují A) bezdrátové čtečky - sejmutá hodnota se okamžitě přenáší do PC B) Paměťové čtečky - sejmuté hodnota se ukládá do vnitřní paměti čtečky a dávkově je přenesena do PC. Obě výše uvedené řašení mají své výhody/nevýhody.

Po sejmutí a přenosu dat do PC je nutné data propojit s Vaším informačním systémem - přímo nebo formou importů a exportů, případně přes SQL databázi.

Potřebujete poradit s čárovými kódy - kontaktujte nás a zdarma Vám navrhneme vhodné řešení.